streda 23. mája 2012

buďte exhibicionisti na facebooku!

...takto sa prihovára autor článku o tom, ako čo najlepšie zviditeľniť svoju firmu a získať čo najviac zákazníkov. Nie nadarmo, veď Facebook sa stal najhľadanejšou frázou na internete v roku 2011 a mnoho značiek používa najväčšiu sociálnu sieť ako hlavný nástroj v komunikácii so svojimi zákazníkmi.

O FB sa toho už napísalo toľko, že neviem, či ešte máme k tomu všetkému čo dodať? Píše sa o ňom ako o fenoméne, ktorý zmenil spôsob komunikácie v pozitívnom, ale aj v negatívnom zmysle, ako si ľudia nechránia svoje osobné údaje alebo konverzácie, ako na seba prezradia veci, ktoré sa môžu stať dôvodom na „vyhadzov“ z práce alebo neprijatie do novej. Nuž, je to naozaj nový fenomén, ktorý prináša nové možnosti i nové problémy, a jedným z nich je aj naša nahota. Či už to zoberieš doslova, alebo obrazne. ...možno si povieš, že toto určite nie je tvoj problém a možno máš pravdu, lebo FB zo zásady nepoužívaš alebo si dávaš veľký pozor koho prijmeš za priateľa, alebo čo na svoju nástenku zavesíš... je vôbec potrebné facebooku venovať dve čísla v Dialógu mladých? 



Či súhlasíš, alebo nie, pravda je, že na FB sa dá vidieť naozaj všeličo, aj to, čo by človek najradšej nevidel. Nie nadarmo sa hovorí „čo oči nevidia, srdce nebolí“ a to moje naozaj občas riadne zabolí. Často som náhodne svedkom konverzácií, ktoré naozaj nie sú dobrým svedectvom o človeku alebo dokonca spôsobujú, že si o ňom vytvorím veľmi zlý obraz. Dá sa veriť statusom, komentárom, fotografiám, ktoré vidíme na FB? Nuž, tento fenomén sa stáva akousi synchronizáciou internetu so životom. Naše nástenky sa stávajú zrkadlom nášho reálneho života, kde sa odrážajú naše nálady, povahy, vzťahy... Ak namietaš, že na FB sa ľudia hrajú na niečo iné ako v skutočnosti sú, potom si myslím, že tí, čo sa na FB hrajú na niekoho iného, majú problém byť aj v reálnom živote sami sebou a žijú často dvojtvárny život. Tak, ako sa naše problémy a možno nevysporiadané životné postoje odrážajú v našich reakciách a správaní sa v rodine, škole, či na mládeži, tak isto sa to odráža aj v našej virtuálnej komunikácii. Jedno je isté, že FB je zaujímavým nástrojom komunikácie pre tých najväčších introvertov a zároveň neskutočným rajom pre exhibicionistov a tých je aj medzi našou mládežou požehnane! Práve táto skutočnosť ma uisťuje o tom, že je potrebné stále venovať tejto problematike pozornosť, no nie tým, že budeme FB kritizovať, odmietať, či dokonca zakazovať, ale že sa budeme učiť pravidlám slušného správania na internete presne tak, ako sa im učíme v reálnom živote. Aj na internete sa totiž môžeme dopustiť faux-pas, a to veľmi ľahko, no oproti faux-pas v osobných kontaktoch je toto oveľa viditeľnejšie. 

Mám na teba niekoľko otázok: 
Ako reagujem, keď vidím kamaráta, súrodenca, či svoje deti robiť nedobré veci v reálnom živote? Som ľahostajný k vulgarizmom, k tomu, ak sa niekto nevhodne oblečie, zachová...? Pomyslím si svoje alebo sa nahlas ozvem „správnym smerom“ a urobím opatrenia, ktoré by mohli priniesť nápravu a zmenu k lepšiemu? Ako sa správam ja, ako reagujem, čo robím preto, aby som bol/a svetlom a soľou a Božím nástrojom v tomto svete? Facebooková komunikácia a virtuálny život je realita, v ktorej žijeme. Zdá sa ti to ako paradox? Možno, no nič to nemení na tom, že mi musí záležať na tom, akým životom žijem kdekoľvek som. Ježišovi neujde nič! Písmo hovorí, že vidí a pozná aj tie najtajnejšie pohnútky nášho srdca, každú myšlienku, aj tú, ktorú napíšem do statusu! 

A ešte jedna rada na záver: Ak sa na FB objaví niečo nepekné pod tvojou identitou, tak si za to plne zodpovedný len ty sám. Či sa ti to páči, alebo nie a či sa to tam dostalo náhodou, alebo nie. Vždy môžeš urobiť jedno: nežiadúce komentáre či fotografie odstrániť zo svojej nástenky, prípadne odstrániť zo zoznamu aj niektorého z „priateľov“ a pamätaj, že aj na FB platí to, čo aj v reálnom živote: „Nerob nič, za čo by si sa mal neskoršie hanbiť!“ a na svoje statusy a komentáre vztiahni verš z Prísloví 10, 19: „Hovoriť mnoho nie je bez hriechu, ale ten, kto zdržuje svoje rty, má rozum!“ 

Eva Myjavcová

1 komentár: