Prosíme, neskáčte z okna skôr ako dočítate článok. Mohlo by ísť o nepochopenie nadpisu.
Konferenciu 2011 by sme mohli nazvať aj úspešnou improvizáciou. Nestáva sa príliš často, že vypadne hlavný rečník, ale organizátori to len tak nezabalili a dobre sa pobili aj s touto nepríjemnosťou. Ervina Mittelmana sme počuli len na pár minút cez Skype (veríme, že o rok nám to vynahradí), a preto je tu otázka – ako si ostatní rečníci poradili s davom mládežníkov? Boli to z ich strany uspávanky, alebo si naopak vyprovokovali nejaké letiace kamene ako odozvu?
Večerné programy sprevádzala provokatívna otázka: Si kompletný?! Nikto sa však neurazil a neodišiel predčasne domov. Janči Máhrik prvý večer vysvetlil, o čo ide. Každý z nás si takpovediac skladá svoj život ako puzzle. Máme slobodu vybrať si množstvo dielikov, ponuka je dnes skutočne široká. Naplniť život nám pomáhajú partie, kariéra, pohárik (či rovno fľaška), adrenalínové športy... Bojujeme s prázdnotou a siahame po tom, čo máme na dosah. Ale bojujeme márne, ak nám v živote chýba Ježiš Kristus. Bez Neho nemôžem byť kompletný. Mať Ježiša ako základ je zďaleka to najdôležitejšie, ale tým sa otázky nekončia. Bolo o čom hovoriť aj ďalšie dni.
S Petrom Hrubom prišla do sály aj motorka, ktorá pritiahla pohľady všetkých. To aj symbolizovala – atraktívny svet, ktorý priťahuje naše pohľady. Peter vynikajúco vystihol napätie medzi svetom, v ktorom to žije a naším bezpečným, ale tak trochu nudným prostredím. To napätie priniesol Ježiš. Zrazu neboli jasne pozitívni farizeji, ktorí sa stránili všetkého zlého a nečistého. Zrazu neboli beznádejne odsúdení ani zlodeji, či prostitútky. Svet vonku, za našimi hranicami vie byť nebezpečný, ale Ježiš sa v ňom pohyboval a uspel. On premieňal toto prostredie a nie naopak.
Ak Peter prišiel na motorke, tak Janči sa ďalší večer uskromnil so skateboardom. Skromnosť je cnosť, najmä ak pomáha odhadnúť svoje sily. Janči (na rozdiel odo mňa) na skateboarde dokáže prejsť aspoň pár metrov. A to bol symbol večera – dokážem byť vo svete bez toho, aby to pre mňa malo negatívne následky na zdraví a živote (najmä duchovnom)? Janči uviedol 10 rád-otázok, ktoré si môžeme klásť, ak máme dilemu „ísť alebo zostať“. Napr.: Aké sú moje motívy? Čo hovorí moje svedomie? Nezotročí ma to? Oslávim tým konaním Pána Boha?
Na posledný večer prišiel Bedřich Smola, kazateľ zo Vsetína. S prieraznosťou, odvahou ku kritike a českým jazykom hovoril o tom, ako sa vykloniť z okna. Okno na pódiu celý čas symbolizovalo spôsob, ako pochopiť a pôsobiť na svet za našimi hranicami. Bedřich cielil na to, ako máme prinášať a žiť evanjelium. Niekoľko parafráz: Nestačí len hovoriť, ani len konať. Ak len neopisuješ, nikto z toho nepochopí, že si kresťan. Len si pomyslia, že si šprt! Potrebujeme osobné vzťahy s neveriacimi. Misia je pre každého kresťana. Neprijali sme aj my koncept, že viera je len osobná záležitosť a musíme byť tolerantní? Ale ak má Ježiš pravdu, tak ľudia vo svete o nej potrebujú počuť, lebo nemajú svoju pravdu, ale svoju lož. Akú hodnotu má pre nás kríž? Motivuje nás vyjsť za hranice nášho pohodlia?
Celú konferenciu zakončil príkaz lásky, ktorý pripomenul Tibor Máhrik. Byť kompletný znamená aj milovať Boha celým srdcom, dušou, mysľou a silou. A to nie je len možnosť, nejde o to, či sa nám chce, alebo máme chuť. Je to najdôležitejší príkaz v Písme pre náš život.
Juraj Institoris
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára