streda 9. apríla 2014

Editorial

Dôvod, prečo som sa začala venovať umeniu, je jednoduchý: chcela som objavovať krásu Boha a potom túto objavenú krásu posúvať ďalej. Cítim, že je potrebné skrze umenie ukazovať pravú podobu krásy a podávať ju v pravde. V dnešnej dobe sa moderné umenie o vyjadrovanie pravej krásy a hľadanie pravdy veľmi nesnaží. Ide mu skôr o upútanie alebo o šokovanie diváka. Mnohokrát sa tam jedná práve o dehonestáciu krásy a hoci v umení by sa mal klásť dôraz na hodnotu človeka ako vzácnej bytosti, často sa deje pravý opak. Hodnota človeka sa dáva skoro až na posledné miesto. Umelcov, ktorí takto konajú, neodsudzujem, je to iba na nich ako vyjadrujú umenie a ako vnímajú podoby krásy. Preto je pre súčasného kresťanského umelca veľmi ťažké nedať sa strhnúť do rýchleho prúdu súčasného umenia, ale odlíšiť sa a nepresadzovať sa iba ohurovaním a poburovaním. 

Kresťanský umelec by mal prinášať nové veci novými spôsobmi, tak aby to nevybočovalo z prirodzeného zákona lásky, ktorý je daný do desiatich Božích prikázaní a nášho svedomia. Preto som to ja prijala ako výzvu pre môj život. Objavovať krásu a hľadať pravdu vo všetkom, a vo všetkých, kam sa pozriem, lebo v každom človeku, v každej chvíli alebo aj v obyčajnej stonke kvetu, je ukrytá krása a Božie tajomstvá, ktoré čakajú na objavovanie a následné vyjadrovanie. Všetka tá krása, ktorú budem hľadať pramení z Lásky a to je na tom to najúžasnejšie. Je to iba na mne ako nastavím svoj zrak, akými očami sa budem pozerať na svet. A toto je úlohou každého jedného z nás. Otvorme si oči a nalaďme sa na Boží pohľad, aby sme videli tak, ako vidí Boh. S najväčšou láskou...

Miroslava Angela Paučová

utorok 8. apríla 2014

Zápas mladých kresťanských umelcov


Narodil som sa do hudobníckej rodiny. Moje spomienky siahajú až k roku 1992~1993, kedy som ako malé dieťa videl hrať ocka na husle a maminku ho doprevádzať. Pri nedeľnom obede hudba nesmela chýbať (zväčša klasika, nejaký Bach J alebo Händel). Dlho som sa však ako hudobník neprejavoval, tak sa rodičia aj obávali, či vôbec mám sluch a hudobné cítenie. Ale ako sa u nás vždy patrilo, základné hudobné vzdelanie treba mať, tak ma naši išli prihlásiť do ZUŠ-šky. Vzhľadom k môjmu nie velkému talentu ma chceli prihlásiť na klavír, ale klavírne oddelenie už bolo plné, tak som šiel na to, čo zvýšilo. Husle.
Dlho som tento nástroj nechápal. Hral som naňho, ale pointa mi unikala. Začiatky sú vždy ťažké. Všetko sa zmenilo, keď sa mi podarilo v 4.triede ZUŠ hrať v Dome Umenia Fatra. Vivaldi a-mol koncert pre husle, nikdy na to nezabudnem. Od tohto koncertu som začal mať husle skutočne rád. Odvtedy som každý rok šiel aspoň na jednu husľovú suťaž. Pričom podarilo sa mi získať titul Laureát celoslovenskej súťaže, ako sólista, niekoľko ďaľších umiestnení. Hral som v kvartete, triu, duo-u. Získali sme veľa umiestnení, titulov, ocenení, atď. Robil som „prvého koncertného“ v školskom orchestri, s ktorým sme tiež vyhrali niekoľko súťaží. Nahrával som niekoľkokrát pre Slovenský rozhlas. Pripravoval som sa na kariéru profesionálného huslistu. Rodičia mi kúpili skvelý nástroj a neskutočne veľmi ma podporovali. Moja pani učitelka sa mi venovala ako vlastnému synovi a investovala do mňa veľa času. Začali ma oslovovať profesori z konzervatorií, aby som šiel k ním študovať. Ľudia naokolo nikdy nevedeli, koľko som v skutočnosti na husle cvičil. Raz som to skúsil povedať a neverili J. Ako študent ZUŠ som cvičil na husle v rámci hobby, ale hrával som skladby ako keby som bol na konzervatóriu.



Prišiel koniec základnej školy a ja som stál pred zlomovou otázkou. Ísť študovať na konzervatórium, alebo nie?! Veľmi obdivujem mojich rodičov, lebo mi vyjadrili podporu pre akékoľvek moje rozhodnutie. Čiže naozaj som cítil slobodu sa rozhodnúť. Pre mňa osobne hudba vždy bola niečo, čím som oslavoval Boha. Či už v kostole, alebo doma, na Vianoce, na narodeniny, počas rodinných stretnutí alebo keď som bol sám. Práve preto moja najzákladnejšia otázka bola, ako a kde môžem Bohu najviac poslúžiť a osláviť Ho? Predstava profi kariéry bola veľmi lákava a aj som niekoľkokrát počul, že ak sa rozhodnem „neísť na husle“, budem to raz ľutovať. Veľa som sa za to modlil, vyplnil som prihlášku na konzervatórium, ktorú mám odloženú doteraz, ale nikdy som ju neposlal.

Ísť cestou huslistu by znamenalo pre mňa ísť do zahraničia, opustiť zbor, vztahy, službu. Boh mi však dal na srdce prácu v lokálnom zbore. Hrať v nedelu na bohoslužbách a chváliť Boha husľami bolo a je a vždy bude pre mňa viac než hrať kdekoľvek inde. Rovnako vo mne hlboko rezonovalo, že mám Bohu dať to najlepšie čo mám. Študovať husle najlepšie ako viem, aby som mohlo Jemu slúžiť. Učiť sa a vzdelávať sa najlepšie ako viem, aby som mohlo Jemu služiť. A tak som vymenil orchester za worship kapelu a trio za NoXcuse J Okrem huslí hrávam aj na rôzne druhotriedne hudobné nástroje :D (to je prosím pekne žart, kto hrá na husle vie, že jediný správny hudobný nástroj sú husle). To, že hrávam na bicie sem radšej ani nenapíšem :D

Určite nechcem nijak znevažovať ľudí, ktorých Boh povolal ísť cestou hudobníka. Verím, že Boh si používa ľudí v každej profesií na akomkoľvek mieste. Ja som sa chcel s vami iba podeliť o môj príbeh. Rozhodnutie, ktoré bolo veľmi tažké, ale ku ktorému ma Boh viedol, mnohí ľudia dodnes nechápu a pre mnohých to bude „zahodený talent“. Rozhodnutie, ku ktorému ma viedol Boh som nikdy neľutoval a bolo pre mňa veľkým požehnaním. Dúfam, že raz budem môcť mojím deťom doma zahrať a moja manželka ma doprevádzať, tak ako som aj nám naši rodičia hrali.

Rád by som zakončil môj článok rovnako, ako J.S.Bach končil svoje skladby: SOLI DEO GLORIA.

Timotej Máhrik

pondelok 7. apríla 2014

Zápas mladých kresťanských umelcov pokračovanie

Vo veľkej šedozelenej miestnosti je šero a bodové svetlá vykrojujú jasné body na miestach, kde vysia plátna. pred jedným takým bodom stojíme aj s kamarátom Filipom. Je to Breugelova Stavba babylonskej veže - obraz, ktorý som v rôzne kvalitných reprodukciách videl už veľakrát. Pozerám sa na neveľké plátno a cítim sa skoro takto: niečo z neho vychádza a preniká to do môjho vnútra. A nie sú to farby, nie je to zvláštna atmosféra, ktorú tento obraz nepochybne má, nie sú to ani metafory, ktoré ma na ňom fascinujú, je to všetko spolu, ale zároveň ešte niečo viac. A ten presah ma trochu dráždi a v tej istej chvíli aj teší.

O tomto presahu, o tom "viac" čo som cítil prítomné vo Viedenskom Kunstmuseum a všelikde inde predtým premýšľam už veľmi dlho. Keď ma požiadali, aby som napísal o vzťahu umenia a kresťanskej viery, začal som rozmýšľať, či je o tom vôbec možné povedať niečo nové. Zároveň by sa asi žiadalo pre mnohých rôznych čitateľov definovať umenie a jeho vzťah k duchovnému bytiu, čo je skôr téma pre filozofov. Preto som začal úplne jednoducho skúmaním svojho postoja k duchovnému umeniu.

V mysli skenujem svoje skúsenosti so súčasným a historickým "kresťanským umením" a okamžite prichádam na niekoľko vecí, ktoré tu teraz napíšem v troch krátkych vetách: Je akési zlé. Je akési dobré. Nie je. Vysvetlím, a začnem od konca.


Kresťanské umenie nie je.
V mysli mnohých duchovne založených ľudí (nielen kresťanov) je takmer dané, že hudba, obrazy a všeliake iné umenie vlastne existuje na to, aby sme ním v prvom rade vyjadrovali svoju úctu k Bohu a ak má ešte nejakú inú funkciu, tak musí byť určite okrajová. Dôvod, prečo s týmto postojom nesúhlasím je možno nečakane ukrytý v slove funkcia. Predovšetkám exitujú minimálne dve "umenia": užité - to je jednoducho to, ktoré má nejakú funkciu. A neužité - neužitočné, inými slovami krása a presah vytvorený niekým, kto nerozmýšľal pri tvorení nad tým, že jeho dielo bude mať nejakú funkciu. Problém, ktorý teda vidím v prvom rade, keď sa chceme rozprávať o umení v prostredí cirkvi a o takzvanom duchovnom umení je v tom, že po stáročia sa väčšinovo pestovalo medzi veriacimi to prvé - umenie slúžiace oslave Boha, ktoré bolo tak nadizajnované. Užité umenie, ktoré často skostnatelo do foriem, formičiek z ktorých postupne tvorivosť ubúdala a ubúdala, až tam vlastne žiadne umenie nebolo. Keď hovorím o tom, že kresťanské umenie neexistuje, myslím tým, že existujú iba formy ktoré dnes poznáme z prostredia cirkvi, ako napríklad duchovná pieseň.

Veľmi dobre si pamätám letný večer pred rokmi, keď som sedel u nás v obývačke a pozeral jeden film. Stmievalo sa, na dome boli pootvárané okná a v televízore išiel Kieslovského film Tri farby: Červená. Nevidel som to vtedy od začiatku, vlastne ešte dlho potom som asi nevedel poriadne o čom ten film je, ale viem, že keď sa film skončil, sedel som ešte chvíľu na gauči v obývačke a premýšľal som nad jedinou vecou: Čo je v mojom živote zle. Cítil som akýsi očisťujúci pocit a zároveň niečo podobné ako keď vyznávate hriechy. Nevedel som to pomenovať, len som vedel, že teraz viem niečo čo som pred tým nevedel a nemalo to nič spoločné s rozumovým chápaním. Pre mňa osobne sú prežívanie duchovných vecí a prežívanie spomínaného presahu (ktoré môžme nazvať skutočným umením) úplne spojené. Nehovorím však, že prežívanie prítomnosti Boha a prežitie umeleckého zážitku je to isté, len si myslím, že v dobrom umení ide jednoducho o niečo duchovné. Tento zážitok v nás vyvoláva túžbu pozrieť sa na všetko ostatné z inej, možno večnej perspektívy.

Teraz niekoľko jednoduchých otázok, ktoré som dostal:

Má kresťan robiť umenie len pre cirkev? Má byť duchovné umenie "založené na Biblii"? Má umenie prinášať evanjelium neveriacim?

Nie, nie a nie.(To je aj taká detská pieseň z nedeľnej školy.)

Ak vychádzam zo svojho postoju k vytváraniu vecí, ktoré nesú v sebe určitú krásu, musím úprimne povedať, že som nikdy nad týmto takto nerozmýšľal. Zo dvoch už spomínaných zážitkov: z Breugelovho obrazu aj filmu Červená sa tlačí k povrchu otázka, prečo takéto "presahy" nezažívam tak často v cirkevnom prostredí. Je to jednoducho preto, že akonáhle si kladieme otázku typu, či má umenie prinášať evanjelium neveriacim, premýšľame nad krásou ako nad účelovou, užitou vecou. A to sa mi zdá ploché, umelé. V ideálnom svete je to naopak - ľudia ktorí majú vzťah k Bohu, majú vytvárať veci ktoré sú im prirodzené a cez umenie hľadať. Tým samozrejme neodsudzujem užité kresťanské umenie, najmä keď uvažujeme nad Mozartovou alebo Bachovou hudbou. Len si myslím, že Boh keď tvoril svet nerozmýšľal nad krásou účelovo, vložil krásu do vecí ktoré majú zmysel ale nevieme ich popísať našim tak účelovým jazykom.

Tomáš Prištiak

sobota 5. apríla 2014

blogERVIN - Ľudská kreativita, Božia vlastnosť

„Boh stvoril človeka na svoj obraz; na obraz Boží ho stvoril.“ Genesis 1:27

Každý človek je stvorený na Boží obraz. Róm, ind, slovák, maďar, číňan, zdravotne postihnutý, mentálne postihnutý, chudobný v slume, bohatý na Miami. Stojím ráno v aute na križovatke. Mám pustené rádio a počúvam peknú pieseň. Je ráno pred ôsmou hodinou. Cez frekventovanú ulicu prebehne chlapec z električky a beží na druhú stranu cesty. Aby stihol školu. Všimol som si, že to bol downík. Jeho tvár pri behu je nádherne čitateľná. Je na nej napísane: „Musím stihnúť školu... Dúfam, že ma žiadne auto nezrazí... Len bežať a nezastaviť sa...“. Parádny pohľad. Asi pred siedmimi rokmi, pred odchodom do Kalinova som učil špeciálne pedagogičky posunkový jazyk. Práve na tej škole, kam downík bežal.

Môžme filozofovať nad tým, ktoré konkrétne veci pri ľuďoch reflektujú Boží obraz. Je to intelekt? Je to schopnosť vytvárať vzťahy? Je to schopnosť premýšľať o činoch a dôsledkoch? Je to schopnosť milovať? Je to schopnosť vnímania morálky a žiť správny život?



Pred niekoľkými rokmi som mal možnosť spoznať nejakých umelecky ladených ľudí. Už na ich outfite bolo vidno, že sú cool. Boli vnímaví. Zapájali sa do diskusií. Vždy „vedeli“ viac, ako iní. Jedna z vecí, ktoré ma na nich zaujali, bol názor, že umelecká kreativita je aktivita Božieho Ducha. Vysvetlím. Vyjadrovali to, že inšpirácia, ktorá inšpiruje umelcov k napr. namaľovaniu obrazu je inšpirácia Duchom Svätým. Boh bol a je evidentne kreatívny a práve kreatívny, slobodný človek je veľmi podobný Bohu. Taký „malý“ obraz Boží.

Áno, umelecká kreativita je veľmi výrazná Božia vlastnosť, ktorej žiaľ v našich cirkevných kruhoch málo rozumieme. Prvá Adamova kreatívna práca bola však práca. Normálna práca. Nie umelecká. Adam sa už v raji mal potiť a premýšľať nad tým, čo a ako robí. Áno, aj to je Božia vlastnosť. Aj to je Boží obraz človeka. Áno, aj to je úžasná kreativita.

Sedím v aute, ktoré vytvoril a poskladal kreatívny človek. Počúvam hudbu, ktorú skomponoval a zhudobnil kreatívny človek. Učil som kreatívne pedagogičky posunkový jazyk, aby mohli lepšie a kreatívne komunikovať so svojimi žiakmi. Nakoniec vidím prebehnúť downíka, ktorý mal na tvári jeden kreatívny dobrodružný deň.

E.

zdroj:http://ranajkysjezisom.blogspot.sk/