streda 23. mája 2012

blogERVIN - Ježiš na facebooku II.

Ján 2, 24-25: „Ale sám Ježiš sa im nezveril, lebo poznal všetkých a nepotreboval, aby niekto hovoril o človekovi, pretože sám od seba vedel, čo bolo v človeku.“

FB je perfektný nástroj na to, aby sme sa hrali na niekoho iného. Kde sa ukazujeme, akí sme, či skôr, akí chceme byť. Na FB dávame o sebe všeličo vedieť, na druhej strane sledujeme, čo nám odhaľujú o sebe iní. 

Najprv k prvému. Často tam odhaľujeme to, čo by sme priamo ľuďom nepovedali, alebo neukázali. Tu sme odvážni nekontrolovane sa nechať obdivovať, alebo odhaľovať, či hrať sa na niekoho. Je to dobré? Nie je zlé, niečo o sebe ukázať. Môže však vzniknúť ilúzia až závislosť na tom, že spoločensky žijeme, že o nás vedia, že sa s niekým zoznamujeme a podobne. Treba tam byť, aby a lebo s niekým rozvíjam vzťah, však? Hodiny a hodiny a hodiny. 


Druhá závislosť môže vzniknúť sledovaním druhých. Znova, nie je zlé si niečo o druhých prečítať a pobaviť sa nad ich vtipmi, porozmýšľať o ich náladách. Dokonca, statusy a steny druhých nás môžu inšpirovať k modlitbám za nich. Rýchlo sa však môže stať, že s týmito ľudmi, desiatkami a stovkami z nich, máme sledovací vzťah. Sledujeme, ako sa cítia, kde boli, aký majú účes, čo ich naštvalo a podobne. Tragisranda je, že máme pocit, že sa poznáme, ale nevieme, ako sa smeje a či sa naozaj tak smeje, ako na FB. Čo ak je vlastne nešťastným, alebo nemá nikoho vo svojom živote s kým by sa reálne porozprával? Okrem toho môžeme mať aj pocit, že spolu trávime čas, že sa spoznávame. No, ale čo spoznávame? Jeho, alebo to, čo len chce, aby ste vedeli?

Ježiš sa nedal spoznať do detailov všetkým. Nechal sa ale spoznávať na základe svojej reálnej (nie virtuálnej) reči a na základe Božích skutkov, zázrakov, ktoré robil. Nevyzliekal pred ľuďmi všetky svoje emócie, alebo potešenia. Neskrýval to, ale nebolo potrebné všetko do písmena vysvetliť. Na druhej strane, aj keď vedel, čo je v ľuďoch, nepotreboval ich šmírovať. Vypytovať sa na minulosť, na hriechy rodičov. Nepotreboval sa hrať na psychológa, pretože mu išlo o duchovnú podstatu a zodpovednosť jednotlivca. 

Pritom prišiel, aby sme poznali Boha a aby sme sa dali poznať my Jemu. S jedným rozdielom. Nie je to o virtuálnej realite, ale o spoločnom živote. Viac poznáme Ježiša, ľudí a seba, ak s nimi reálne sme...

E.

2 komentáre:

  1. Prosím vás, prečo stále vypisujete antifacebookovské články? FaceBook, rovnako ako oheň, voda a čokoľvek iné na svete, je veľmi zlým pánom, ale tiež veľmi dobrým sluhom.
    Záleží na ľudskom srdci, na postojoch a motívoch.
    To, že niekto facebooku neporozumel, alebo že iný podľahol hrám, ďalší pýche alebo snahe ukázať sa, je subjektívna skúsenosť. Osobne si vážim všetky názory, aj ľudí, ktorí FaceBook jednoducho nepotrebujú, aj tých, ktorí ho denne využívajú a dokonca sa v rámci tejto sociálnej siete aj hrajú. Ale tvrdiť radikálne NIE, FB JE ZLÝ, tak ako radikálne ÁNO, BEZ FB ANI NEŽIJEŠ, je najnebezpečnejšie čo kresťan urobiť môže. Je to o vašom postoji!
    Vyjadrujete sa tu mnohí o tom, ako to VÁS ovplyvnilo - a na základe toho vyslovujete verdikt, že táto sociálna sieť je nebezpečná. Kto ste, aby ste sa povyšovali nad iných? Keď ste zlyhali vy, nemusia zlyhať ostatní.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Milý anonym.

    Nie je pravda, že FB je len zlý. Článok na ktorý si reagoval je druhý, ktorý som písal o FB. V prvom obhajujem a zdôvodňujem, prečo je potrebné byť na FB - viď link (http://dialog-mladych.blogspot.sk/2012/04/blogervin-jezis-na-facebooku.html).

    Je potrebné dodať, že FB je ohromný fenomén, ktorý je už pevnou súčasťou väčšiny mladých ľudí v civilizovanom svete. Preto nie je férové, ani odborné, ani správne popísať FB jedným či dvomi článkami. Je to chybou, nech sme na akejkoľvek strane.

    My tu na tomto webe máme priestor iba z našich uhlov pohľadov popísať, ako FB vnímame, či už jeho negatíva alebo pozitíva.

    E.

    OdpovedaťOdstrániť